Custom made performance teamware
SuperLiga CEC Bank: Victorie în Ghencea pentru CSM Olimpia
2015 May, 23

CSM Olimpia București a dat lovitura în Ghencea, unde a câștigat pentru prima dată în istoria confruntărilor directe cu Steaua București, elevii lui Danie De Villiers au reușit mai mult chiar să obțină și bonusul ofensiv după victoria cu rezultatul de 42-23.

Prima repriza a fost una deosebit de frumoasa, care s-a incheiat in avantajul militarilor, iar daca la numarul eseurilor marcate a fost egalitate, a contat lovitura de pedeapsa in plus concretizata de Dumbrava.

Uvertura Stelei a deschis scorul, iar Vlaicu, dupa ce a ratat din fata butului, s-a revansat la cea de-a doua tentativa de tinta, apoi pe fondul unui joc dominat de vizitatori, mult mai puternici pe inaintare, a venit eseul lui Conache in urma unui actiuni colective purtate pe traseul Mitu-Nathan Paila-Tamba.

In minutul 15 CSM Olimpia conducea cu 10-3, dar ros-albastrii au revenit in joc prin doua lovituri de pedeapsa concretizate de Dumbrava, raspunsul tigrilor fiind insa un nou eseu a lui Atelea Okati la o actiune individuala de mare efect a fundasul tongan.

Nici de aceasta data Steaua nu a permis vizitatorilor sa se distanteze, ba mai mult, Baraulea si Stratila au marcat doua eseuri transformate de Dumbrava, iar elevii lui George Sava au trecut in avantaj atunci cand mai erau trei minute pana la pauza.

Ultimul cuvant l-au avut insa tigrii care, gratie fortei inaintarii, au obtinut un eseu de penalizare, transformat fara probleme de Vlaicu si ecartul la pauza dintre Steaua si CSM Olimpia a fost de un singur punct, rezultat 23-22.

Dupa reluare Steaua a reusit o incursiune frumosa prin Stratila, iar CSM Olimpia Bucuresti a raspuns cu un atac pe treisferturi, totusi primele puncte au venit din piciorul lui Vlaicu, care a concretizat o lovitura de pedeapsa aducandu-i pe vizitatori din nou in avantaj.

A fost momemtul decisiv in care s-a scris istoria partidei pentru ca daca ros-albastrii nu au marcat niciun punct in partea secunda, alte doua eseuri marcate de Atelea Okati au dus la un succes cu bonus ofensiv pentru CSM Olimpia.

In ultima etapa a sezonului regulat Steaua Bucuresti va juca pe terenul Stiintei Baia Mare, iar CSM Olimpia Bucuresti va primi vizita celor de la Dinamo Bucuresti.

sursa: super-liga.ro