Custom made performance teamware
Rezultatele etapei a 3-a în Superliga de rugby
2014 Apr, 12

Astăzi s-au disputat toate meciurile etapei a treia a Superligii de rugby.

În primul meci, considerat și derby-ul etapei, o adevărată supercupă, Steaua (câștigătoarea cupei) a întâlnit RCM Timișoara (campioana en-titre).

Meciul a început la ora 11:00, cea mai matinala oră la care se desfășoară o competiție de primă divizie din România. Recomandăm FRR să programeze meciurile la ore mai acceptabile, în speranța unui rating mai mare și a unui număr sporit de spectatori în tribune. Revenind la “supercupă”, în prezența a aproximativ 200 spectatori, pe o vreme ploioasa și rece, ambele echipe au încercat să-și etaleze veleitățile.

Meciul a început echilibrat, primele puncte fiind marcate abia la jumătatea primei reprize. Oaspeții au marcat primii, în minutul 18, un eseu prin Kinikinilau, transformat de Calafeteanu. Steaua reușește prin Dumbravă să reducă diferența prin două lovituri de pedeapsă, în minutul 26 scorul fiind de 6-7. Acesta a fost momentul în care Steaua a cedat fizic și Timișoara a început recitalul ofensiv. În cele 14 minute rămase până la pauză campionii en-titre au marcat încă două eseuri, iar din partea gazdelor replica nu a existat. Scorul la pauză a fost 19-6 pentru Timișoara, și 3-0 la eseuri. După cum a decurs jocul, la pauză nimeni nu credea în revenirea gazdelor, ci se discuta numai despre proporțiile scorului. Astfel, punctul bonus ofensiv, a venit firesc după numai 9 minute de joc, prin eseul lui Rus transformat de Calafeteanu (26-6). De menționat că Steaua a jucat 20 din primele 60 de minute, în inferioritate numerică, primind 2 cartonașe galbene. Până la sfârșitul meciului a urmat un recital al campionilor cu atacuri nimicitoare pe treisferturi, jucători precum Zamfir și Pașcu fiind surclasați de Fercu & co., care au mai reușit două eseuri. Pe final, Ionuț Dumitru a înscris eseul de onoare pentru gazde. Scorul final a fost Steaua 13 – Timișoara 36, un rezultat care reflectă perfect raportul de forțe din teren. Poate un rezultat prea blând…

La ora 15:00 s-au disputant două meciuri. La București, CSM vs. U Cluj, iar la Constanța, Farul a întâlnit Dinamo.

Pe stadionul Olimpia din capitală, CSM București a primit vizita Universității din Cluj, echipă care a ratat victoria etapa trecută în ultima secunda. Într-o primă repriză extrem de echilibrată, în care scorul cu câteva minute înainte de pauză era 7-7, gazdele au reușit desprinderea la 14-7. După pauză, CSM a mărit diferența la 17-7 printr-o lovitură de pedeapsă, replica clujenilor venind prompt printr-un eseu, 17-12. Era minutul 54, iar acestea au fost și ultimele puncte reușite de oaspeți pe tabelă, jucătorii CSM-ului având un final de partidă excelent. Au urmat două eseuri ale gazdelor, care și-au asigurat bonusul ofensiv, iar scorul final a fost CSM București 29 – Universitatea Cluj 12.

La Constanța, Farul a primit vizita ultimei clasate, Dinamo. Aflată pe poziție retrogradabilă, Dinamo a încercat din răsputeri să dea o replică dârză marinarilor. În prima repriza, în minutul 30, scorul era de 3-0 în favoarea Farului. Până la pauză constănțenii au mai pus pe tabelă puncte prin două transformări și un eseu, astfel scorul devenin 14-0. În a doua repriză, Farul a reușit încă un eseu prin Vueti Baivi, Vlaicu nu ratează și scorul a ajuns 21-0. Spectatorii probabil își doreau punctual bonus, însă gazdele s-au relaxat prematur, Dinamo preluând controlul partidei și până la final au reușit să nu mai primeasca niciun punct. Cum era de așteptat, dominând, oaspeții au marcat și 2 eseuri, unul transformat, reducând diferența la 9 puncte. Scor final Farul 21- Dinamo 12.