Custom made performance teamware
Steaua pierde derby-ul cu Dinamo
2014 Mai, 26

Pe stadionul din Complexul Ghencea, Dinamo a reușit prima victorie din acest sezon al SuperLigii CEC Bank acolo unde nu mai câștigase în fața eternei rivale Steaua din 2006.

Încă din startul partidei Dinamo a arătat că s-a deplasat în Ghencea pentru a face o partidă mare, jocul rezultat din încleșterea de pe teren făcând cinste statutului de derby dintre cele două echipe care în primele zece minute s-au studiat reciproc.

La prima acțiune consistentă în 22-ul oaspeților, militarii au deschis scorul, astfel că după un mol balonul a fost preluat de Sakalia Sosefo care a marcat un eseu la centru transformat de Pătrașcu pentru ca scorul să devină 7-0.

Replica dinamoviștilor a venit în minutul 13, când Nițu a concretizat o lovitură de pedeapsă de la aproximativ 45 de metri, Steaua arătând în multe momente ale jocului slăbiciuni taxate de elevii lui Stefan Demici.

Astfel, Dinamo a continuat să lege frumos și în ciuda faptului că uneori a încercat nejustificat înscrierea unui dropgol, fundașul tongalez Siotame Manu alături de conaționalii săi Siosi Kata și Paula Kata au demonstrat care este valoarea lor, dând consistență jocului alb-roșilor.

Până la pauză, cu vizitatorii ceva mai activi și cu Steaua aflată în ingrata situație de a nu reuși să se apropie de 22-ul acestora, nu s-au mai marcat puncte, Nițu de două ori și Pătrașcu o dată ratând din fața butului lovituri de pedeapsă.

Jocului militarilor a scăzut și mai mult în intesitate odată cu începerea părții secunde, iar Dinamo a profitat reducând la un punct ecartul de pe tabela de marcaj după o lovitură de pedeapsă semnată de Siotame Manu.

Alb-roșii au devenit tot mai insistenți și dacă au fost aproape de eseu fără a-l reuși, iar Siotame Manu a irosit și o penalitate, Steaua în schimb a modificat tabela după o lovitură de pedeapsă a lui Pătrașcu, conducând oarecum împotriva cursului jocului cu rezultatul de 10-6.

A fost momentul în care dinamoviștii s-au instalat în 22-ul gazdelor și după o presiune constantă cu atacuri pe înaintare a venit și eseul victoriei marcat după un superb efort colectiv de către Siosi Kata, transformarea fiind însă ratată de Siotame Manu.

Chiar și așa, Dinamo s-a impus cu rezultatul de 11-10 reușind prima victorie din această ediție de campionat, dar și un succes după o așteptare de opt ani pe terenul Stelei, roș-albaștrii fiind foarte departe de cele arătate în sezoanele anterioare.

În celelalte meciuri ale etapei, Farul Constanța a luat cel mai rapid bonus ofensiv în fața Universității Cluj, după ce a marcat 4 eseuri în doar 14 minute. Scorul final a fost 69-17, însă clujenii, în pofida acestui rezultat categoric, au jucat deschis și au luptat până la capăt. Derby-ul campionatului a fost la Baia Mare, unde echipa locală CSM Știința a remizat cu campioana en-titre, RCM UV Timișoara, scor 20-20. Jocul s-a bazat mai mult pe încrâncenare, fără fantezie și fără valențe tehnice deosebite. Gazdele au beneficiat pe final de un eseu de penalizare, care, odată transformat, a stabilit egalitatea. Este al doilea meci egal între cele două combatante, după ce în sezonul trecut, tot pe Stadionul Lascăr Ghineț din Baia Mare, meciul forțelor rugby-ului autohton se încheia 22-22.